FLAŞ - ABD özel güçlerinden Bağdadi’ye kuşatma!

ABD ordusuna bağlı özel güçlerin, DAİŞ lider Ebubekir Bağdadi’yi Deyr ez-Zor bölgesinde kuşattığı bildirildi.

© REUTERS
FLAŞ - ABD özel güçlerinden Bağdadi’ye kuşatma!

Al Araby Al Jadeed gazetesinin Iraklı üst düzey bir askeri yetkiliye dayandırdığı habere göre, ABD ordusuna bağlı özel bir güç, Perşembe günü Irak’tan Suriye topraklarına geçerek Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) birlikte DAİŞ lideri Bağdadi’yi Deyr ez-Zor’un Baxoz, Meraşde, Sefanse ve Elbukemal bölgeleri arasındaki 10 kilometrekarelik alanda kuşattı.

Iraklı yetkili, operasyonu düzenleyen ABD’li gücün, 2011 yılında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin operasyonunu yürüten ekip olduğunu söyledi.

Kuşatılan bölgenin askeri açıdan düştüğünü belirten yetkili, ABD’nin Bağdadi’yi sağ olarak ele geçirmek istediğini, bu yüzden de hava operasyonu düzenlemediğini kaydetti.

Bağdadi’nin sağ yakalanmaktaki amacın, örgütün gizli sırları ve Esad rejimiyle olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması isteğinden kaynaklandığı, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın, iç kamuoyuna mesaj vermek maksadından öne çıktığı belirtildi.

Diğer yandan Bağdadi’nin ise çatışma hazırlığı yaptığı, ele geçirilme ihtimaline karşı da intihar edebileceği ifade edildi.

BAĞDADİ KİMDİR?

Asıl adı İbrahim Awad Bedri olan Ebubekir Bağdadi, 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde doğdu.

1996'da Bağdat Üniversitesi'nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu. Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi'nde Kuran çalışmaları alanında 1999'da yüksek lisans, 2007'da doktorasını tamamladı.

Yerel bir camide mahallenin çocuklarına Kuran okuyordu. Aynı zamanda caminin futbol takımının yıldızıydı.

2003'te ABD öncülüğündeki güçlerin Irak'a girmesinden birkaç ay sonra Bağdadi, Ceyş Ehl el-Sünni ve el-Cemah adlı radikal örgütün kurulmasına yardım etti.

2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi'nin “Irak İslam Devleti”ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının DAİŞ olduğunu açıkladı.

Örgüt Suriye’deki faaliyetlerini genişleterek Irak’a da yöneldi. 2014 yılında Irak’ta birçok bölgeyi ele geçirdi.

ABD tarafından en çok arananlar listesine eklenen Bağdadi’nin başına 10 milyon dolar ödül konuldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 11:44
SIRADAKİ HABER