FLAŞ İDDİA - Fransa da Suriye’den çekilmeyi görüşüyor

Fransa’nın Rusya’daki Büyükelçisi Sylvie Bermann, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Fransa’nın da bu ülkede askeri varlığının sürüp sürmeyeceğinin görüşüldüğünü söyledi.

© AFP
FLAŞ İDDİA - Fransa da Suriye’den çekilmeyi görüşüyor

Moskova’da RİA haber ajansına Fransa’nın Suriye’ye bakış açısını değerlendiren Fransız Büyükelçi Bermann, “Fransa’nın Suriye topraklarında askeri varlığını sürdürüp sürdürmeyeceği şu an yönetimimiz tarafından ele alınıyor” dedi.

“Biz de herkes gibi ABD’nin geçen yıl sonunda Suriye’den çekilme kararı almasına oldukça şaşırmıştık” diyen Sylvie Bermann, “Bu ilanın Amerika tarafından yapıldığı günden bu yana Washington ile Paris arasında sürekli temaslarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın Suriye’deki koalisyon çerçevesinde üzerine aldığı belirli yükümlülüklere dikkat çeken Bermann, “Şu anda bizi bir parça sakinleştiren durum ABD’nin çekilmeyi bir anda yapmayacak olması. Çekilmenin kademeli ve kontrollü yapılacak olması bizi de rahatlatıyor” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklaması sonrası Fransa’dan “Suriye’den çekilmiyoruz” açıklaması gelmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, yeni bir insani krizden ve teröristlerin dönüşünden kaçınılması amacıyla, Kuzeydoğu Suriye’deki halkların ve bu bölgedeki istikrarın korunmasını dikkate almalıdır” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce DAİŞ'in yenilgiye uğratıldığını ve ABD'nin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı.

Washington'da büyük tartışmalara yol açan bu karar, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in istifa etmesine neden olmuştu.

SIRADAKİ HABER