Forbes dergisi 2019'un en güçlü kadınlarını açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisinin yıllık dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında 2019'da ilk sıraya yerleşti.

© REUTERS
Forbes dergisi 2019'un en güçlü kadınlarını açıkladı

Forbes her yıl dünyanın dört bir yanından siyaset, iş ve eğlence dünyası dahil çeşitli sektörlerde en etkili kadın liderleri sıraladığı bir liste hazırlıyor.

Merkel üst üste 9. kez listenin zirvesinde yer alırken yayın başbakanı "Donald Trump'a karşı durmaktan bir milyondan fazla Suriyeli mültecinin Almanya'ya gelmesine izin vermeye kadar çelik gibi bir iradesi var" diye övdü.

İkinci sırada bundan önce Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) başkanlığını yapan ve geçen yıl dünyanın en güçlü kişileri listesinde 22. sırada yer alan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geliyor.

Lagarde'ı 2007'de ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı seçilen Nancy Pelosi takip ediyor.

Pelosi, Eylül'de, bir muhbirin Trump'ın başkan olarak gücünü suistimal ettiğini iddia etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a resmi bir azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Time Dergisi'nin Yılın Kişisi seçtiği çevre aktivisti Greta Thunberg, Forbes'un listesinde 100. sırada yer alıyor.

Geçen yıl Merkel'in yılın en güçlü kadını olduğu duyurusunun ardından Forbes, Hristiyan Demokrat Birliği'nin lideri ve Almanya Başbakanı olarak Merkel'in etkisinin reddedilemez olduğunu anlatmıştı.

2018'deki listede ikinci sırada o zamanlar başbakan olan Theresa May vardı. Melinda Gates altıncı, YouTube CEO'su Susan Wojcicki yedinci ve IBM CEO'su Ginni Rometty 10. sıradaydı.
independent

SIRADAKİ HABER