Fransa, Hürmüz Boğazı’nda deniz güvenliği misyonu başlattı

Fransa Savunma Bakanlığı, Hürmüz Boğazı’nda deniz güvenliği misyonunu başlattıklarını bildirdi.

© AFP
Fransa, Hürmüz Boğazı’nda deniz güvenliği misyonu başlattı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın yanı sıra Almanya, Belçika, Yunanistan, Danimarka, Hollanda, İtalya ve Portekiz’le birlikte sekiz Avrupa ülkesinin Hürmüz Boğazı’nda ortak bir görev üstlenmeyi kabul ettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, bu ülkelerin Hürmüz Boğazı üzerinde yapılan ticaretin güvenliğini sağlamak için askeri gemi gönderme konusunda anlaştıkları belirtildi.

Öte yandan Kasım 2019’da Hürmüz Boğazı'nda Fransa'nın öncülüğünde faaliyet gösteren donanma misyonuna Hollanda'nın askeri bir gemi göndererek katkıda bulunacağı bildirilmişti.

Fransa, İran'ın stratejik kanaldaki nakliye faaliyetlerine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle petrol tankerleri ve kargo gemilerini korumaya yönelik ABD öncülüğündeki koalisyona katılmak yerine, Hürmüz Boğazı'nda Avrupa'nın kendi güvenlik alternatifini oluşturmak için girişim başlatmıştı.

Deniz gücünün amacının, ABD'nin İran'ı sorumlu tuttuğu tanker saldırılarının ardından Boğaz'da nakliyeciliğin güvenli şekilde yapılabilmesini sağlamak olduğu kaydediliyor.

Stratejik bir geçiş rotasında bulunan Hürmüz Boğazı, ABD ile İran arasındaki tansiyonun her yükselişinde yeniden gündeme geliyor.

Son olarak haziran ayında petrol taşıyan iki tanker, Hürmüz Boğazı yakınında saldırıya uğramıştı.

SIRADAKİ HABER