Fransa: Libya’ya yeni bir fırkateyn göndereceğiz

Fransa birçok kez Türkiye'nin Libya'da silah ambargosunu deldiğini ileri sürmüştü.

© AFP 2020
Fransa: Libya’ya yeni bir fırkateyn göndereceğiz

HABER MERKEZİ - Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yeni dönem açılış programında yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'ya uyguladığı silah ambargosu kararını desteklemek için bölgeye yeni bir fırkateyn göndereceklerini açıkladı.

Parly, Fransız askeri yetkililerinin önünde yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki haftalarda, Libya'da gerilimlerin azaltılması ve siyasi süreç için temel bir koşul olan BMGK'nın silah ambargosunu desteklemek üzere bölgede Latouche-Treville fırkateynini konuşlandıracağız. Böylelikle Avrupa Birliği'nin (AB) IRINI operasyonuna da katkımızı güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Fransa birçok kez Türkiye'nin Libya'da silah ambargosunu deldiğini ileri sürmüştü.

YUNANİSTAN’IN SAVAŞ UÇAĞI ALMASI

2019 yılında Fransa'nın silah ihracatının yüzde 42'sinin Avrupa ülkelerine yapıldığını hatırlatan Parly, "Bu bağlamda, Yunanistan Başbakanı'nın 18 Rafale savaş uçağı satın alacaklarını açıklaması bizim için bir devrimdir, çünkü ilk defa bir Avrupa ülkesi Fransız jetlerini satın alma arzusunu dile getirdi. Bazı insanlar ne düşünürse düşünsün, bu havacılık endüstrimiz için bir başarı, Fransız ordusunun değerinin tanınması anlamına geliyor" diye konuştu.

Atina yönetimi gelecek 10 yılda 10 milyar euroluk savunma harcaması yapacağını açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis önümüzdeki 5 sene içerisinde Yunan ordusunu 15 bin yeni askerle güçlendireceklerini, donanmaya da 4 yeni fırkateyn ve 4 Romeo helikopteri alacaklarını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER