Fransa ve Çin’den anlaşma: Geri çevrilemez

ABD’nin Paris İklim Antlaşması'ndan çekilme yönünde ilk resmi adımı atmasından saatler sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in antlaşmanın "geri çevrilemez" olduğuna vurgu yapan bir metni imzalamaya hazırlandığı açıklandı.

© REUTERS
Fransa ve Çin’den anlaşma: Geri çevrilemez

ABD'nin kararından sonra gazetecilere konuşan Fransız cumhurbaşkanlığı ofisinden bir yetkili bu adımın Fransa ve Çin'in işbirliğini daha önemli hale getirdiğini ve iki başkanın metni çarşamba günü imzalayacağını belirtti.

Şangay’a yaptığı resmi ziyarette açıklama yapan Macron ise Fransa ve Çin arasındaki küresel ısınmayı tetikleyen emisyonları azaltma yolundaki işbirliğinin kesin olduğunu ifade ederek, "Paris Antlaşması’nın şartlarını yerine getirmek istiyorsak, emisyonları düşürme çabalarımızı önümüzdeki yıl daha da artırmalı ayrıca 2030 ve 2050 için yeni hedefler koymalıyız” dedi.

G-20 zirvesinde Fransa ve Çin iklim kriziyle mücadele için halihazırda verdikleri hedefleri mümkün olan en yüksek seviyeye çekme sözü vermişti.

ABD’DEN ANLAŞMADAN AYRILMAK İÇİN RESMİ BAŞVURU

ABD yönetimi, 2017’de çekileceğini duyurduğu Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılmak için resmi başvuruyu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin, Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılma başvurusuna yönelik yazılı açıklama yaptı.

Anlaşmadan çekilmek için resmen başvuruda bulunduklarını belirten Pompeo, "Başkan Donald Trump, Amerikan halkına, vergi mükelleflerine ve işlerine yüklediği yükten dolayı Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı verdi" ifadesini kullandı.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Paris'te, Aralık 2015'te yapılan 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21) onaylanan İklim Anlaşması, Nisan 2016'da 190'dan fazla ülke tarafından imzalanmıştı.

Trump'ın selefi Barack Obama'nın en büyük destekçisi olduğu ve müzakerelerine liderlik ettiği anlaşmanın ana hedefi, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin yüzyılın sonuna kadar 1,5 ile 2 derece arasında sınırlandırılması olarak belirlenmişti.

Ülkelerin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olması, sera gazı emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir girişimlerin desteklenmesi gibi maddelerin öne çıktığı anlaşma, gelişmekte olan ülkelerin temiz enerjiye geçiş süreçlerinde maddi olarak desteklenmelerini öngörüyor.

Anlaşmanın yasal hükümlerine göre, BM Genel Sekreterliği, ABD'nin çekilme talebini en erken 4 Kasım 2019'da kabul edebilecek. Talebin kabul edilmesini takip eden sürecin ise yaklaşık bir sene süreceği ve ABD'nin anlaşmadan resmi olarak çekilmesinin Kasım 2020'yi bulabileceği belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER