Fransa’dan ABD’ye: NATO’yu İran’la savaşa sürüklemeyin

Fransa’nın ABD’den ‘Basra Körfezi’nde olası bir askeri harekata NATO’yu sürüklemeyin’ talebinde bulunduğu iddia edildi.

© REUTERS
Fransa’dan ABD’ye: NATO’yu İran’la savaşa sürüklemeyin

Çarşamba ve Perşembe günkü Brüksel’de yapılan NATO savunma bakanları toplantısının ardından gözler Cuma ve Cumartesi günü yapılacak  G20 liderler zirvesine çevrildi.

NATO toplantısında Fransa’nın ABD’den “Basra Körfezi’nde olası bir askeri harekata NATO’yu sürüklemeyin” talebinde bulunduğu öğrenildi.

Reuters’e konuşan ve görüşmelerden haberdar diplomatlara göre, Fransız yetkililer kapalı kapılar ardındaki görüşmede ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper’e bu taleplerini iletti.

Fransız yetkililerin 2015 tarihli İran’la nükleer anlaşmanın sürdürülmesi ve tehlikeye atılmaması çağrılarına Alman temsilcilerin de destek verdiğini belirtti.

Esper’in ise Avrupalı müttefiklere Washington’ın Tahran’la çatışma istemediğini, ama geçen hafta 130 milyon dolarlık RQ-4 Global Hawk tipi Amerikan insansız hava aracının düşürülmesinin ardından başka bir olaya tahammül etmeyeceklerini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de ABD’li yetkililerin İran’la savaş çıktığını görmek istemedikleri mesajını müttefiklerine net şekilde ilettiğini teyit etti.

Brüksel’deki NATO karargahında yapılan savunma bakanları toplantısında görüşmeler İran, ABD’nin çıkmasının ardından orta menzilli nükleer güçler anlaşması INF’nin tarihe karışmakta olması, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması konularına odaklandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 01:36
SIRADAKİ HABER