Freedom House: Kamuoyu artık internet haberciliğine güveniyor

Düşünce kuruluşu Freedom House'nin raporuna göre,

© IMAGES
Freedom House: Kamuoyu artık internet haberciliğine güveniyor

Düşünce kuruluşu Freedom House'nin raporuna göre, basın üzerindeki baskıların arttığı Türkiye gibi ülkelerde kamuoyu artık internet haber sitelerine güveniyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House'nin, 'Özgürlük ve Basın 2019' başlıklı raporunda, dünya genelinde basın özgürlüğünün gerilediği tespitinde bulunuldu.

Baskıların yoğun olduğu Türkiye'de gazetecilerin kurduğu alternatif platformların giderek daha fazla ilgi gördüğünün belirtildiği raporda, artık halkın sadece dörtte birinin geleneksel basına güven duyduğu vurgulandı. Bununla birlikte, son dönemde internet haberciliğinin öneminin giderek daha da arttığı belirtildi.

'OHAL SÜRECİYLE GAZETECİLER HUKUKİ DAYANAK OLMAKSIZIN YARGILANDI'

Türkiye’de, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle birlikte yaklaşık 150 medya kuruluşunun kapatıldığı, yüzlerce gazetecinin hukuki dayanak olmaksızın teröre destek suçlamasıyla yargılandıklarının da hatırlatıldığı raporda, bu gelişmeler sonucunda çok sayıda gazetecinin online gazeteciliğe yöneldiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı Freedom House raporuna göre, son dönemde sadece otoriter yönetimlerin işbaşında olduğu ülkelerde değil, köklü demokratik geçmişleri bulunan ülkelerde de basın özgürlüğünün baskı altında olduğu tespiti dikkat çekti.

Basın özgürlüğünde küresel çapta yaşanan gerilemenin, yine dünya genelinde demokraside yaşanan gerilemeyle bağlantılı olduğuna işaret edilen raporda, “Basın özgürlüğünün kısıtlanması diğer siyasi ve medeni hakların tehlikede olduğunun önemli bir göstergesidir” görüşü aktarıldı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER