Gabriel: Avrupa güvenliğini kendisi sağlamalı

Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Avrupa’nın kendi güvenliğini kendisinin sağlaması gerektiğini söyledi.

© DPA
Gabriel: Avrupa güvenliğini kendisi sağlamalı

İsveç medyasına konuşan Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Avrupa’nın bu görevi ABD’nin yapabileceğine inanmaması gerektiğini belirtti.

“Dünyanın değişmekte olduğunu anlamamız gerekiyor” diyen Gabriel, “ İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dünya düzeni özellikle Almanya için çok uygundu. ABD ve Fransa bir noktaya kadar diğer meseleleri çözerken, biz kendi meselelerimizle ilgilenebiliyorduk. Şimdi durum farklı” ifadelerini kullandı.

Gabriel, NATO’nun bir üyesine yapılan saldırının bütün üyelerine yapılmış olarak kabul edileceğini öngören 5’inci maddesinden Donald Trump’ın şüphe duymasını söylemesinin tek problem olmadığını, Washington’un uzun süredir Avrupa üzerindeki sorumluluklarından kaçmaya çalıştığını belirtti.

Gabriel, Trump’ın NATO üyesi ülkelerin gayri safi milli gelirlerinin yüzde 2’sini savunmaya ayırması çağrısı için de milli gelirinin yüzde 1.2’sini savunmaya ayıran Almanya’nın oranı yüzde 1.5’a çıkarıp, kalan yüzde 0.5’ini veya 200 milyar doları Rusya’ya karşı Baltık devletleri ve Polonya’yı savunmaya ayırması gerektiğini söyledi.

Gabriel, Almanya’nın Doğu Avrupa devletlerinin güvenliğini sağlama konusunda aslan payını ABD’nin elinden alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER