Georgia'da iki Demokrat aday zafer ilan etti: ABD Senatosu'nun kontrolü 'Demokratlara geçiyor'

ABD Senatosu'nda Georgia eyaletine ait iki sandalye için tekrarlanan seçimlerde, Demokrat adaylar Raphael Warnock ve Jon Ossoff zafer ilan etti. Sonuçlar kesinleşirse, Cumhuriyetçi Parti, Başkan Donald Trump'ın koltuğunun ardından Senato çoğunluğunu da kaybedecek.

© REUTERS / JONATHAN ERNST
Georgia'da iki Demokrat aday zafer ilan etti: ABD Senatosu'nun kontrolü 'Demokratlara geçiyor'

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Demokratlardayken, üst kanadı Senato'da da çoğunluğun Demokratlara geçmesi ihtimali belirdi. 3 Kasım başkanlık seçimini kazanan Demokrat Partili Joe Biden'ın plan ve programlarını hayata geçirmesi bakımından önem taşıyan gelişme, ırkçı-köleci geçmişi bulunan güney eyaleti Georgia'da gerçekleşti.

Cumhuriyetçi Parti'nin kalesi addedilen Georgia eyaletinin Senato'da sahip olduğu iki sandalye için tekrarlanan seçimlerde, Demokrat Parti'nin aday gösterdiği Atlanta kentindeki Ebenezer Baptist Kilisesi'nin yöneticisi Raphael Warnock ve Yahudi kökenli Jon Ossoff zafer ilan etti.


Senato kilitlendiğinde anahtar Harris'de
Sonuçlar kesinleşirse, Senato'da 50'şer Cumhuriyetçi ile Demokrat olacak ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyuyla Demokratlar çoğunluğu sağlayacak.

Washington'da mavi dalga
Bu da başkent Washington DC'nin baştan aşağı 'maviye' dönmesi anlamına gelecek. Başkanlık, Meclis ve Senato Demokratların kontrolünde olacak.

Martin Luther King'in yaptığı gibi: Siyah ile Yahudi el ele
Diğer yandan 3 Kasım başkanlık seçimini kaybeden Cumhuriyetçi Partili Donald Trump'ın ırkçılıkla suçlanmasına koşut, Georgia'nın Warnock-Ossoff ikilisinden yana tercihte bulunması, tarihi anlamlar da taşıyor.

Zira Warnock, Georgia'dan seçilen ilk siyah senatör, Ossoff da Georgia'dan seçilen ilk Yahudi senatör oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 16:02
SIRADAKİ HABER