Gıda krizi yaklaşırken: BM, Rusya ile tahıl ve gübre ihracatı konusunda "yapıcı" bir görüşme gerçekleştirdi

Üst düzey bir Birleşmiş Milletler yetkilisinin, Moskova'da Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belusov ile Rusya'dan tahıl ve gübre ihracatı konusunda 'yapıcı görüşmeler' yaptığı ifade edildi.

© AFP
Gıda krizi yaklaşırken: BM, Rusya ile tahıl ve gübre ihracatı konusunda "yapıcı" bir görüşme gerçekleştirdi

BM sözcüsü Stephane Dujarric, Moskova'daki görüşmeyi gerçekleştiren yetkili Rebecca Grynspan'ın şimdi de aynı konuyu görüşmek için Washington'da olduğunu belirtti. Grynspan'in ziyaretlerinin amacının "Büyüyen dünya gıda güvensizliğine yanıt bulmak" olduğu ifade edildi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rus tahılının ve gübresinin ithalatı için taşımacılık ve gübre şirketlerine "rahatlatıcı mektuplar" verebileceklerini belirtti. 

Rus tahılı ve gübresine yaptırım uygulanmadığına dikkat çeken Thomas-Greenfield, yine de bazı şirketlerin ürünleri taşıma konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla birlikte gıda krizi daha da ateşlendi; tahılın, yemek yaparken kullanılan yağların, yakıtın ve gübrenin fiyatı yükseldi. Rusya ve Ukrayna, dünyanın buğday ihtiyacının neredeyse üçte birini karşılıyordu. Rusya aynı zamanda gübre ithalatında önemli bir yerde bulunurken, Ukrayna da mısır ve ayçiçek yağının ithalatı için benzer bir rol oynuyor. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında pazartesi yapılan görüşmenin ardından Kremlin, "Vladimir Putin, Rus tarafının Türk ortaklarla koordineli olarak malların denizden engelsiz geçişini kolaylaştırmaya hazır olduğunu kaydetti. Bu aynı zamanda Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için de geçerlidir" açıklamasında bulunmuştu.

Dujarric, "Genel Sekreter, Türkiye'nin Karadeniz'deki soruna çözüm aramasına ve kendi girişimlerini desteklemesine müteşekkir" açıklamasında bulundu.

SIRADAKİ HABER