Gözlemevi: Fırat’ın doğusuna 150 tırlık yardım ulaştırıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık günü ABD güçlerini çekeceklerini ilan etmesinden bu yana, DSG bölgesine 3 konvoyluk askeri yardım ulaştırıldığı bildirildi.

© AFP
Gözlemevi: Fırat’ın doğusuna 150 tırlık yardım ulaştırıldı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, ABD askeri birlikleri önceki gece Kürdistan üzerinden Kobani’ye ve Fırat’ın doğusuna 150 tırdan oluşan konvoyla askeri mühimmat ve zırhlı araç gönderdi.

Gözlemevi’ne göre ABD, Trump’ın açıklamasından bu yana Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde bulunan bölgelere 3’üncü kez askeri yardım konvoyu ulaştırdı.

20 Aralık’ta Deyr ez-Zor bölgesine 150, 29 Aralık’ta da uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu Rakka, Minbic ve Ayn İsa’ya 200 tırlık konvoyun ulaştığı belirtildi.

Suriye’den çekilme kararıyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, "Kürtleri korumaya yönelik anlaşma sağlanmadan ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek" demişti.

Bolton başkanlığındaki heyet, İsrail’deki temaslarının ardından bugün Türkiye’ye ulaştı. Heyet bugün ve yarın bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:41
SIRADAKİ HABER