Güney Kıbrıs, 6 saldırı helikopteri satın alıyor: "Türkiye adada asker bulundururken savunma konusunda gevşeyemeyiz"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Airbus Helicopters'dan H145M tip altı adet saldırı helikopteri almak için anlaşmaya vardı. Anlaşma kapsamında GKRY'nin altı tane daha helikopter alma opsiyonu bulunuyor.

© TWITTER
Güney Kıbrıs, 6 saldırı helikopteri satın alıyor: "Türkiye adada asker bulundururken savunma konusunda gevşeyemeyiz"

Anlaşma duyurulurken, yetkililer satın almanın finansal tarafıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı. GKRY Savunma Bakanı Çaralambos Petrides helikopterlerin gece ve gündüz uçabildiğini, toplu atış gücüyle hedeflerini vurabildiğini ve kara operasyonlarına destek için bilgi toplama görevi üstlenebildiğini bildirdi. 

Petrides, "Yeni Airbus saldırı helikopterlerinin alımıyla uluslararası ve bölgesel partnerliklerimizin çerçevesini geliştireceğiz ve aynı zamanda bölgedeki ülkelerle birlikte operasyon yapma kapasitemizi de artıracağız" diye konuştu. 

GKRY'li Bakan, Türkiye'nin adanın kuzeyindeki askeri varlığının "savunma konusunda gevşemelerine izin vermediğini" iddia etti.

GKRY, Sovyet dönemi silahlarından kurtulup ordusunu Avrupa Birliği müttefikleriyle daha uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Rum yönetimi, bir süredir elindeki 11 Sovyet yapımı Mi-35'i satmaya çalışıyor. 

KKTC'li yetkililer, GKRY'nin helikopter alımı kararını "provokasyon" olarak nitelendirdi. 

SIRADAKİ HABER