Guterres: Libya'dan derin bir üzüntüyle ayrılıyorum

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Libya'dan derin bir endişeyle ve üzüntüyle ayrılıyorum ama yine de Trablus ve çevresinde kanlı bir çatışmanın önlenmesinin mümkün olduğuna inanıyorum" dedi.

© REUTERS
Guterres: Libya'dan derin bir üzüntüyle ayrılıyorum

Siyasi sürece destek vermek için Libya'yı ziyaret eden Guterres, ülkeden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Libya'da General Halife Hafter'in Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlatması ve askeri hareketlilikten duyduğu endişeyi dile getirdi.

Guterres, ''Libya'dan derin bir endişeyle ve üzüntüyle ayrılıyorum ama yine de Trablus ve çevresinde kanlı bir çatışmanın önlenmesinin mümkün olduğuna inanıyorum. '' diye konuştu.

BM'nin Libya'da siyasi sürece her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Guterres, Libya halkının barış, güvenlik, refah ve insan haklarına saygıyı hak ettiğini belirtti.

Guterres, daha önce de askeri müdahaleden kaçınılması çağrısı yaparak, Libya için tek yolun siyasi çözüm olduğunu söylemişti.

HAFTER'İN ORDUSU TRABLUS HAVALİMANINI KONTROL ALTINA ALDI

Öte yandan, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter'e bağlı güçlerin Trablus havalimanını kontrol altına altığı belirtildi.

Ordu yönetimine yakın bir kaynak, Sputnik'e açıklamasında, "Trablus Uluslararası Havalimanı kontrol altına alındı, çevresinde çatışmalar sürüyor" dedi.

Daha önce Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Mareşal Hafter'e bağlı güçlerin birkaç yönden birden başkent Trablus'a, ama şehre henüz girilmediğini ilerlediğini açıklamıştı.

BM Güvenlik Konseyi ise bugün Libya'daki askeri hareketlilik üzerine kapalı oturumda toplanacak.

RUSYA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Rusya Dışişleri Bakanlığı da, Libya’da çatışan tarafları sükunet ve itidal çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Libya'da çatışmaya çekilen tüm tarafların sakin ve itidalli olması gerekiyor. Güç kullanma senaryosunun ülkede zaten son derece karmaşık olan durumu yerle bir edebileceği ve bunun yeni can kayıplarına ve yıkımlara yol açacağı ortada. Bu gelişme, BM himayesinde, nihai hedefi genel seçimlerle birleşik etkili devlet kurumlarının kurulması olan sürdürebilir ve kapsayıcı siyasi sürecinin kurulması umudunu uzaklaştıracak" ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, Libya'daki sorun için politik çözümün alternatifsiz olduğunu teyit etti.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter dün Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlattıklarını açıklamış, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac da başkomutan sıfatıyla Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği telgrafta, sivillerin hayatına yönelik tehditlere karşı Hava Kuvvetleri Komutanlığını hava operasyonları düzenlemekle görevlendirmişti.

SIRADAKİ HABER