Hackerlar inceleyip rapor etti: Amerikan seçim makinelerine siber saldırı düzenlemek çocuk oyuncağı

Dünyanın en önde gelen siber korsanları, ABD'nin bilgisayar programlarıyla oy verme sistemini inceleyerek rapor yayımladı. Oy kullanma makinalarındaki kusurların vahim düzeyde olduğunu belirten rapora göre 10 yıl önce şikayet edilmesine rağmen 23 eyalette kullanılmaya devam edilen M650, uzaktan hacklenebilir.

© AA
Hackerlar inceleyip rapor etti: Amerikan seçim makinelerine siber saldırı düzenlemek çocuk oyuncağı

Dünyanın en büyük siber korsan (hacker) konferanslarından biri olan DEF CON'da ağustos ayında kurulan 'oylama köyünde' çeşitli bilgisayar sistemlerini hacklemek yoluyla Amerikan seçim altyapısının eksik, noksan, kusurların belirlenmesi çalışmasıyla ilgili 50 sayfalık rapor yayımlandı.

Kasımda ABD Kongresi seçimlerinin düzenlenmesine haftalar kala yayımlanan hacker raporuna göre, Amerikan oy atma makineleri çok ciddi güvenlik riskleri barındırıyor.

Oy kullanma programlarında büyük kusurlar ve boşluklar olduğunu belirten rapor, 23 eyalette kullanılan bir tip makinenin, taa 10 yıl önce bildirilmiş bir siber güvenlik eksiğiyle hala hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı. 

M650 isimli bu elektronik oy tarayıcısının en basit siber saldırılara açık olduğunun ve uzaktan hacklenebileceğinin altı çizildi.

Oy kullanma makinalarındaki Retrobet eksikliklerin sayısını ve bunların vehamet düzeyini 'afallatıcı' diye niteleyen hackerlar, şu uyarıyı yaptı:

Bu raporda anahatları çizilen sorunlar, oy kullanmanın verimliliği açısından düzeltilmesi gereken seçim idaresi kusurlarından ibaret değil. Daha ziyade kritik önemdeki altyapımıza yani ulusal güvenliğimize yönelik ciddi riskler anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 15:57
SIRADAKİ HABER