Hamaney: Adımlarımızı atmaya devam edeceğiz

İran'ın Irak'taki ABD üslerine düzenlediği hava saldırısının ardından ilk kez açıklama yapan dini lider Ali Hamaney, "Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Hareket dini inanca dayandığı müddetçe küçük sayıda savaşçılar galip gelebilirler" dedi.

© IRNA
Hamaney: Adımlarımızı atmaya devam edeceğiz

Ali Hamaney, 'manevi oğlu' olarak anılan Kasım Süleymani'nin öldürülmesi üzerine İran'ın Irak'taki ABD üslerine yaptığı misilleme saldırının ardından kameraların karşısına geçti.

Hamaney, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir. Dünyayı sarstı tarihi değiştirdi diyebiliriz. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız. Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran’daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir. Aslı olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek. Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz ama dini prensiplerden de yola çıkarak gençlik de kültürel bölgeler de bu şekilde düşünüyor."

Sözü Kasım Süleymani'ye getiren Hamaney, "Onun şahsiyetine ilişkin çok şey söylendi. Her zaman yaptıklarında bir mantık var. Bu cesaret ve bu yetkinlik sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasette de kullanıldı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu ve ikna ediciydi" dedi.

Kasım Süleymani'nin 3 Ocak'ta ABD'nin hava saldırısında öldürülmesinden sonra 'intikam' sözü veren İran, dün gece yarısı ABD'nin Irak'ta Anbar eyaletindeki Ayn el Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara füzeler attı.

İran Devrim Muhafızları'nın üstlendiği saldırıda, 80 ABD'linin öldüğü ileri sürüldü. Irak yönetimi ise herhangi bir kayıp yaşanmadığını duyurdu.

SIRADAKİ HABER