Hollanda'da Covid-19 kısıtlamaları halkı sokağa döktü

Hollanda'da Kasım ayında uygulanan kısmi kapanma 14 Ocak'a kadar uzayınca halk sokaklara döküldü.

© REUTERS
Hollanda'da Covid-19 kısıtlamaları halkı sokağa döktü

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da binlerce kişi Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemleri protesto etmek için sokakalara akın etti.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaları ve aşı uygulamasını protesto etmek için başkent Amsterdam’daki Müze Meydanı’nda toplanan binlerce gösterici, maske ve mesafe kuralına aldırış etmeden müzik eşliğinde yürüdü. Çevik kuvvet kalabalığı dağıtmak için göstericilere coplarla müdahale etti.

Hollanda'da Koronavirüs salgınında artan vaka sayıları ve Omicron mutasyonu nedeniyle kasımda getirilen 3 haftalık kısmi kapanmanın 14 Ocak’a kadar uzatılmasına karar verilmişti. Ülkede 28 Kasım'da yürürlüğe giren kısıtlamalar kapsamında kafe, restoran, barlar, tiyatro ve müzeler, zorunlu ihtiyaç malzemesi satmayan mağazalar ile diğer halka açık mekanların yerel saatle 17.00'den 05.00'e kadar kapatılması, spor etkinliklerinin seyircisiz yapılması ve mümkün olduğunca evden çalışılması zorunlu hale getirilmişti

Ülkedeki mevcut kısıtlamalar kapsamında ikiden fazla kişinin bir araya gelmesi de yasaklanmıştı.

Salgının başlamasından bu yana ülkede toplam 3 milyon 148 bin 315 vaka kayıtlara geçerken, virüs nedeniyle 20 bin 951 kişi hayatını kaybetti.

SIRADAKİ HABER