Hollanda'dan BMGK'ya DAİŞ çağrısı

Hollanda, Suriye ve Irak'ta yakalanan DAİŞ mensuplarının uluslararası bir ceza mahkemesinde yargılanmasını önerdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, önerisini BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

© REUTERS
Hollanda'dan BMGK'ya DAİŞ çağrısı

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, terör örgütü DAİŞ'ten uluslararası insan hakları ihlalleri konusunda hesap sorulması gerektiğini söyleyerek, Suriye ve Irak’ta yakalanan DAİŞ mensuplarının yargılanması için uluslararası bir mahkeme kurulması çağrısı yaptı.

Blok, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu öneride, kitlesel mezalimlerden sorumlu olan DAİŞ üyelerinin ‘tercihen bölgede’ ve mümkünse ‘bilhassa bu amaçla kurulan veya hibrid bir uluslararası ceza mahkemesinde’ yargılanması gerektiğini belirtti.

Hollandalı bakan, “Önümüzdeki karmaşık engellerin farkındayım ama şunu unutmamalıyız: Adalet, kalıcı barış ve güvenliğin ön şartıdır” dedi. Hollanda’nın eylül ayındaki BM Genel Kurulu sırasında DAİŞ üyelerinin yargılanması konusunda bir toplantı düzenleyeceğini açıklayan Blok, “Güvenlik Konseyi üyelerini ve diğerlerini, adalet amaçlayan bu yolda bize katılmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER