Hollanda: İdlib’de uçuşa yasak bölge oluşturulsun

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Suriye'nin İdlib kentinde yeni bir insani krizin önüne geçmek için uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini bildirdi.

© AFP
Hollanda: İdlib’de uçuşa yasak bölge oluşturulsun

Yazılı açıklama yapan Stef Blok, İdlib’de çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir milyon sivilin Türkiye sınırına doğru göçe zorlandığını ifade etti.

Blok, İdlib'deki durumun Avrupa’ya da sığınmacı baskısını artırdığını kaydederek, "Uçuşa yasak bölge oluşturarak İdlib'deki insani krizi durduralım" önerisinde bulundu.

İdlib’de oluşturulacak uçuşa yasak bölgenin Şam yönetiminin saldırılarını engellemeyi amaçladığını ifade eden Blok, uluslararası bir gözetim mekanizmasının da kurulması gerektiğini kaydetti.

Blok, Şam yönetiminin Rusya tarafından askeri ve politik olarak desteklediğini belirterek, Avrupa Birliği’nin Rusya ile diyalog kurarak Suriye'de artan tansiyonu düşürmeye çalışması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de, ABD Başkanı Donald Trump ve uluslararası topluma, "İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi" çağrısında bulunmuştu.

Lindsey Graham, internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya hiçbir şey yapmadan İdlib’in Esad, İran ve Rusya tarafından yok edilmesini izliyor. Şu anda uluslararası toplumun binlerce masum erkek, kadın ve çocuğu bu dehşet verici ölümden kurtarmak için İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan etmesinin zamanı gelmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER