Hollande: Kürtler ağır bedeller ödedi

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kürtlerin terör örgütü DAİŞ’e karşı savaşta ağır bedeller ödediğini söyledi.

© AFP
Hollande: Kürtler ağır bedeller ödedi

Bir önceki Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi” Fransa Temsilcisi Xalid İsa ile görüşmesi sonrasında bir açıklama yayımladı.

Kürtlerin DAİŞ’e karşı verdiği mücadelede ağır bedeller ödediğine dikkat çeken Hollande, “Kürtler, Uluslararası Koalisyon, yani Fransa’nın da desteğiyle DAİŞ grubuna karşı mücadelede önemli bir rol oynadılar” dedi.

“Kürtlerin Suriye’de terörizme karşı mücadelesinde ağır insani bedeller ödendi” diyen Hollande, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkedeki Amerikan askerlerini çekme kararına karşı endişelerini dile getirdi.

ABD’nin çekilme kararı ve Türkiye’nin Kürtlerin kontrolündeki bölgelere yönelik olası operasyon nedeniyle iç savaşın daha da şiddetlenebileceği uyarısını yapan Hollande, DAİŞ ve diğer grupların saldırılarının artabileceğine işaret etti.

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon açıklamalarına değinen Hollande, şöyle devam etti:

“Bu tehditlerin, eğer hayata geçirilirse, bölge halkı için dramatik sonuçları olacak; DAİŞ’e karşı mücadelede Fransa’nın müttefikini (DSG) hedef alacak ve Suriye’nin dışına taşacak şekilde terörizmin azmasına yol açacak.”

Fransa’nın şimdiki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın geri çekilme kararına ilişkin açıklamasında, “Alınan karardan derin üzüntü duyuyorum. Bir ittifak güvenilir olmalı, diğer ittifakları ile koordineli olmalı” demişti.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER