Hong Kong’da polis, göstericilere silah çekti!

Hong Kong’da yönetime karşı süren protestoların yoğun olarak yaşandığı Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda polis, göstericilere silah çekti. Çin yönetimi ise gösterileri ‘Teröre yakın eylemler’ olarak niteledi.

© REUTERS
Hong Kong’da polis, göstericilere silah çekti!

Yönetim karşıtı protestoların devam ettiği Hong Kong Uluslararası Havalimanı, dün akşam saatlerinde polis ve göstericiler arasında çatışmalara sahne oldu. Çarşamba sabahı bazı uçuşların iptaline ya da gecikmesine rağmen havalimanından uçuşlar yeniden başladı. Öte yandan, Pekin Yönetimi, ise yaşananları 'teröre yakın eylemler' olarak nitelendirdi. 

Her yıl yaklaşık 75 milyon yolcunun kullandığı dünyanın en yoğun sekizin havalimanında dün de önceki günkü gibi gösteriler vardı. Uyarılara rağmen binlerce gösterici havalimanında toplandı, uçuşlar sekteye uğradı 

Havalimanı cuma gününden bu yana her gün yönetim karşıtı eylemlere sahne olurken, içeriden yaşananları yansıtan görüntüler geldi. 

Kayıtlarda, protestocuların bagaj arabalarını barikat kurmak için kullandıkları ve bazı yolcuların aksamalar nedeniyle sorun yaşadığı ve sinirlendikleri görülüyor. 

Binlerce siyaha bürünmüş gösterici terminalde sloganlar attı, pankartlar salladı, şarkılar söyledi.

POLİS SİLAHINI ÇEKTİ

Protestocuların yaralı bir kişiyi alıkoymasının ardından olaylar çıktı. Bazıları, bu kişinin Pekin adına çalışan gizli bir istihbarat yetkilisi olduğunu öne sürdü. Ancak sağlık görevlileri söz konusu kişiyi sedyeye koyarak, ambulansa götürmeyi başardı. 

Onlarca polis aracının önü göstericiler tarafından kesilirken, çevik kuvvet polisi kaotik bir haldeki terminale girerek, göstericilere biber gazıyla müdahale etti. İçeride çekilen görüntülerde, bir polis memurunun bir ara silahını çıkardığı görüldü. 

Gazeteci kimliği altına saklandığı düşünülen Çinli başka bir kişi protestocular tarafından bağlandı ve alıkondu. Resmi Global Times gazetesinin genel yayın yönetmeni Hu Xijin, Twitter üzerinden bu kişinin muhabirleri olduğunu duyurdu. Söz konusu kişi daha sonra ambulans ile havaalanından ayrıldı.

ÇİN: TERÖRE YAKIN FAALİYETLER

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ise, Hong Kong medyasında çıkan haberleri doğrulayarak, Çin hükümetinin Hong Kong sınırına asker yığmakta olduğu söyledi ve sağduyu çağrısı yaptı. 

Çin’in Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi’nden yapılan açıklamada, havalmanındaki eylemler “teröre yakın faaliyetler” olarak nitelendirildi ve sorumluların cezalandırılması konusunda yetkililere tam destek açıklandı. 

Pekin Yönetimi’nden gelen açıklamada, Global Times gazetesi muhabirine ve bir yolcuya yönelik girişilen saldırı ise şiddetle kınandı. 

SIRADAKİ HABER