Huawei soruşturması İngiltere'de bakan götürdü

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Çin telekomünikasyon şirketi Huawei'ye hükümet görüşmelerinden bilgi sızdırdığı suçlamasıyla görevden alındı. Williamson suçlamayı reddetti.

© AFP
Huawei soruşturması İngiltere'de bakan götürdü

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye gizli bir hükümet toplantısından bilgi sızdırdığı iddialarına yönelik soruşturma sonucunda görevden alındı. Williamson, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında İngiltere’nin 5G ağı için Huawei’den yardım almayı planladığına ilişkin görüşmeleri sızdırmakla suçlanıyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, sızıntı konusunda Williamson’ın sorumluluğu olduğuna dair inandırıcı deliller bulunduğunu belirterek bakana bir mektup yazdı ve kendisine artık güvenemeyeceğini söyledi. Williamson ise May’e bir mektupla yanıt vererek iddiaları reddetti; “Bu sızıntıya karıştığım iddialarını kesinlikle reddediyorum. Resmi ve kapsamlı bir soruşturmanın haklılığımı kanıtlayacağına güveniyorum” dedi.

İLK KADIN SAVUNMA BAKANI

Williamson sonuç olarak görevden alınırken, yerine Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt getirildi. Mordaunt, İngiltere Savunma Bakanlığı koltuğuna oturan ilk kadın oldu.

İngiltere basınında kapalı oturumla toplanan Güvenlik Konseyi’nin Huawei’in İngiltere’nin yeni 5G kablosuz iletişim ağının bazı kısımlarına katılması kararı aldığı haberleri yer almıştı. Güvenlik Konseyi’nin gizli toplantısının içeriğinin basında yer alması geçen hafta soruşturma açılmasına neden olmuştu.

Hükümet toplantıda Huawei’le ilgili bir karar alınmadığını söylüyor.

ABD, Huawei’in Avrupalı müttefiklerinin 5G ağlarına dahil edilmemesi konusunda lobi yapıyor. Washington, Çin hükümetinin şirkete ağlarındaki bilgilere erişmesine izin vermesi için baskı uygulayabileceğini belirtiyor. (Amerika’nın Sesi)

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 08:59
SIRADAKİ HABER