İddia: Boris Johnson yılda 10 milyon sterlin için liderlik yarışından çekildi

İngiltere'nin eski başbakanı Johnson'ın, Muhafazakâr Parti'de liderlik yarışından mali sebeplerle çekildiği öne sürüldü. İddiaya göre, Johnson yarışa girip kaybetmesi halinde, kârlı kitap ve özel konuşma anlaşmalarında indirim yapmak zorunda kalacaktı.

© REUTERS
İddia: Boris Johnson yılda 10 milyon sterlin için liderlik yarışından çekildi

İngiltere'nin eski başbakanı Boris Johnson'ın, Muhafazakâr Parti içindeki liderlik yarışından son anda çekilme kararına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, anılarını yazmak ve çeşitli platformlarda konuşmalar yapmak bazı ajanslarla görüşmeler yürüten Johnson, liderlik yarışını kaybetmesi halinde 'fiyat kırmak' zorunda kalacaktı.

The Observer gazetesine konuşan kaynaklar, Johnson'ın Rishi Sunak'la liderlik yarışına girip kaybetmesi halinde 'değerinin yarı yarıya düşeceğini' ileri sürdü. Kaynaklara göre, parti içi seçime girmesi, Johnson'ın yılda 10 milyon sterlin kazancı riske atması anlamına gelecekti. Eğlence sektöründen konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklar, eski başbakanın koltuğa dönme girişiminden kısmen para sebebiyle vazgeçtiğini söyledi.

Başbakanlığına skandallar damga vuran ve son olarak pandemi kurallarını çiğnemesi nedeniyle para cezası alınca temmuz ayında istifa eden Johnson'ın, kitaplarının yayımlanması ve konuşma yapmak için bazı eğlence ve yetenek ajanslarıyla görüşmeler yaptığı biliniyordu. Bu kuruluşlar arasında, ABD'li iş insanı Ari Emanuel'in sahibi olduğu Endeavour ajansı ile müşterileri arasında Bill Clinton, Barack Obama ve Serena Williams gibi isimlerin bulunduğu Harry Walker Agency (HWA) yer alıyordu.

Bu görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Liz Truss'ın istifasıyla Muhafazakâr Parti içinde yeniden liderlik krizi çıkmasından önce Johnson'a değerinin yılda 20 milyon sterlin değer biçildiğini söyledi. Buna göre, eski başbakan liderlik yarışına katılıp kaybetseydi, söz konusu kazan. 10 milyon sterline kadar düşecekti. Observer, Emanuel'in Johnson'a 'seçimi kaybetmesi halinde küresel kitleler için cazibesini kaybedeceği mesajını verdiğini' yazdı.

SÖZCÜSÜ YALANLADI

The Observer gazetesi, iddiaları Johnson'ın sözcüsüne de sordu. Sözcü, eski başbakanın yarıştan çekilme kararında mali endişelerin herhangi bir rol oynamadığını söyledi.

'YETERLİ İMZAYA ULAŞMIŞTI'

Truss'ın istifası sonrasında adaylar arasında öne çıkan Johnson, partinin milletvekilleri arasında oylama yapılmasından bir gece önce yarıştan çekilmişti. Johnson'ın, adaylık için en az 100 partili vekilin desteğini almasını gerektiren kuralı yerine getiremediği iddia edilmişti. Ancak Muhafazakâr Parti liderliğini belirleme konusundaki yetkili kurul olan 1922 Komisyonu'nun Başkanı Sir Graham Brady, cuma günü yaptığı açıklamada Johnson'ın bu sayıya ulaştığını ve isteseydi Sunak'la yarışa resmen girmesinin önünde engel olmadığını söylemişti.

SIRADAKİ HABER