İddia: Kuzey Kore lideri Kim'in 90 bin Rus votkasına el kondu

Hollanda'nın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a ait 90 bin adet Rus votkasına el koyduğu belirtiliyor. Haberi yalanlamayan Hollanda Gümrük idaresi "Yaptırımlar aynı zamanda lüks malların ithalatını da etkiliyor" açıklaması yaptı.

© REUTERS
İddia: Kuzey Kore lideri Kim'in 90 bin Rus votkasına el kondu

Hollanda gümrük idaresinin, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’a gönderilmesi planlanan 90 bin adet Rus votkasına el koyduğu belirtildi. Hollanda gazetesi Algemeen Dagblad’ın (AD) haberine göre, geçen hafta Rotterdam limanında bir Çin konteyner gemisinde bulunan kargo durduruldu.

Bu haberin farklı uluslararası ve ulusal haber mecralarında yayılması üzerine Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Sözcüsü Sigrid Kaag’dan konuyla ilgili açıklama geldi. Kaag, ‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kuzey Kore’ye açıkça yaptırım uyguladığını’ hatırlattı ve “Yaptırımlar aynı zamanda lüks malların ithalatını da etkiliyor” dedi.

BMGK’nın, Kuzey Kore’ye defalarca ülkenin nükleer ve balistik füze programları nedeniyle yaptırım uyguladığı biliniyor.

Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği zirvede Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasını desteklediğini belirtmişti. Bunun üzerine Ekim 2018’de Rusya, Pyongyang’a uygulanan yaptırımların yeniden gözden geçirilebileceğini belirtmişti. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER