İdlib koordinasyon merkezinin işlevleri genişletiliyor

Rusya, Türkiye ve İran’ın İdlib’deki durumun istikrara kavuşturulması amacıyla kurdukları ortak koordinasyon merkezinin işlevlerinin genişletileceği, İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesine ilişkin memorandumda böyle bir maddenin yer aldığı belirtildi.

© Sputnik / BASEL SHARTOUH
İdlib koordinasyon merkezinin işlevleri genişletiliyor

Heyetlerden birinde yer alan bir kaynak, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Soçi'de dün Türkiye ve Rusya arasında yapılan görüşmede imzalanan belgede tarafların İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde çatışmaların kalıcı olarak sona ermesi için etkili tedbir alma niyetlerinin ortaya konduğunu, bu amaçla ‘Ortak İran-Rus-Türk koordinasyon merkezinin işlevlerinin genişletileceğini' aktardı.
Rusya, İran ve Türkiye'nin Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri olarak ateşkesin takibi için üç taraflı kontrol mekanizması kurmasına ilişkin anlaşma, geçen yılın başında Astana'da yapılan görüşmede sağlanmıştı. 3 garantör ülke Suriye'de aralarında İdlib'in de yer aldığı 4 güvenli bölge kurulması konusunda 6 Mayıs 2017'de memorandum imzalamıştı.
Geçen yılın eylül ayında gerçekleşen müzakerelerdeyse gerilimi azaltma bölgelerindeki ateşkese uyulması ile ilgili konuların incelenmesi amacıyla ortak İran-Rus-Türk koordinasyon merkezinin kurulması kararlaştırılmıştı.

SIRADAKİ HABER