İletişim Başkanlığı'ndan Erdoğan-Biden görüşmesi açıklaması: Taziyelerini iletti

İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada Biden'ın Taksim saldırısı nedeniyle taziyelerini ilettiği belirtildi.

© REUTERS
İletişim Başkanlığı'ndan Erdoğan-Biden görüşmesi açıklaması: Taziyelerini iletti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında G20 Liderler Zirvesi sırasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

AA'nın aktardığına açıklamaya göre görüşmede, ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkileri ele alındı. ABD Başkanı Biden, İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten ABD Başkanı Biden, İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, “Biden, Erdoğan’ın Karadeniz’deki tahıl krizinin çözülmesinde sarf ettiği çabadan dolayı memnuniyetini dile getirdi” denildi.

SIRADAKİ HABER