İngiltere coronavirüsü ‘ciddi tehdit’ ilan etti

İngiltere, Çin'de ortaya çıkan yeni tip coronavirüsü halk sağlığı için "ciddi bir tehdit" ilan etti ve salgınla mücadele etmek üzere alınan yeni önlemleri açıkladı.

© REUTERS
İngiltere coronavirüsü ‘ciddi tehdit’ ilan etti

İngiltere Sağlık Bakanlığı pazartesi günü, coronavirüs görülen insanların artık zorla karantinaya alınabileceğini ve serbest bırakılmayacağını bildirdi. Coronavirüsü "ciddi ve uzak olmayan" bir tehlike olarak nitelendiren Bakanlık, İngiltere'deki iki hastanenin virüsten etkilenenlere vakfedildiğini açıkladı.

Bakanlık ayrıca, Çin'in Wuhan kentini ve bağlı bulunduğu Hubei eyaletini coronavirüsün ilk kez ortaya çıktığı "enfeksiyon bölgesi" olarak belirledi.

Yapılan açıklamada, "Yeni coronavirüse rastlanması ya da virüsün bulaşması halk sağlığı için ciddi ve yakın bir tehdit oluşturuyor. Bu düzenlemelerde belirtilen önlemler virüsün daha fazla bulaşmasını geciktirmek ya da önlemek için etkili araçlar olarak kabul ediliyor" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, değişikliklerin coronavirüs bulaşan hastalarla temas kuran tıbbi personelin sağlık ve güvenliğini korumayı da amaçladığını belirtti.

Düzenlemeler Singapur'a iş seyahatine giden İngiltere vatandaşı bir kişide coronavirüs tespit edilmesinin ardından geldi. Bu kişiyle Fransa'daki bir kayak merkezinde aynı dağ evinde kalan, 9 yaşındaki bir çocuğun da aralarında bulunduğu 5 İngiliz vatandaşına da virüsün bulaştığı belirlenmişti.

Çin’de coronavirüsten ölenlerin sayısı bugün itibariyle 910’a yükselirken, virüsten etkilenenlerin sayısı 40 bini geçti.

SIRADAKİ HABER