İngiltere parlamentosu Brexit anlaşmasını yine reddetti

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brüksel ile yaptığı Brexit anlaşması üçüncü kez reddedildi. İngiltere'nin AB'den anlaşmasız olarak ayrılma ihtimali arttı.

Reuters
İngiltere parlamentosu Brexit anlaşmasını yine reddetti

İngiltere parlamentosu, Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşmasını üçüncü defa reddetti. 344 vekil anlaşmayı reddederken, 286 vekil lehte oy verdi. Bu sonuçla İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılması ve May’in başbakanlığı bırakması ihtimali arttı.

AB 10 NİSAN’DA ZİRVE DÜZENLEYECEK

Oylamanın ardından Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İngiltere’nin 12 Nisan gününde AB’den anlaşmasız bir şekilde çıkmasının ‘muhtemel’ göründüğü belirtildi. Açıklamada, “Komisyon bugün Avam Kamarası’ndaki olumsuz sonuçlanan oylamadan rahatsızlık duymaktadır” denildi.

Theresa May, Brüksel ile yaptığı anlaşmayı parlamentodan geçirmeyi başaramadığı için istifa baskısı altındaydı. Kendi partisi Muhafazakârlar May’in liderlik yetkisini kaybettiğini savunuyor, Brexit karşıtları ise Brüksel ile yeni bir anlaşma veya ikinci bir referandum yapılmasını istiyordu. May ise bugünkü üçüncü oylama öncesinde, parlamentonun anlaşmaya onay vermesi halinde istifa etme vaadinde bulunmuş, anlaşmayı bu şekilde kabul ettirmeye çalışmıştı.

SIRADAKİ HABER