İngiltere, 'tansiyonu düşürmek' için İran'a temsilci gönderiyor

Bölgede ABD-İran arasındaki gerilim giderek yükselirken, İngiltere gerginliğin azaltılması amacıyla Tahran'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

© REUTERS / HANDOUT
İngiltere, 'tansiyonu düşürmek' için İran'a temsilci gönderiyor

İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Murrison, gerginliğin azaltılması amacıyla İran'a bir ziyaret gerçekleştirecek. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Murrison'ın yarın İran'da olacağı ve kısa sürecek ziyarette bazı üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşeceği belirtildi. 

İngiltere'nin İran'la devam eden diplomatik bir diyaloğu olduğu vurgulanan açıklamada, bölgesel gerilimlerin arttığı ve nükleer anlaşmanın geleceği için çok önemli olan bir dönemde ziyaretin İran'la daha açık, içten ve yapıcı bir diyalog imkanı sunacağı kaydedildi. 

Murrison'ın bölgede acil olarak gerginliğin azaltılması çağrısı yapacağı, İran'ın bölgesel eylemleri ve nükleer anlaşmanın şartlarına uymama tehdidi konularındaki İngiltere ve diğer ülkelerin endişelerini aktaracağı belirtildi. 

TANSİYON GİDEREK YÜKSELİYOR

Tansiyonun halihazırda yüksek olduğu Umman Körfezi'nde son olarak iki petrol tankeri daha 13 Haziran'da saldırıya uğramış, ABD ve bazı Körfez ülkeleri bu olaydan İran'ı sorumlu tutmuştu. 

Olayda sorumluluğu olmadığını savunan İran, 20 Haziran'da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD'ye ait bir İHA'yı düşürmüştü.

ABD, İHA'nın uluslararası hava sahasında vurulduğunu iddia ederken, bir misillemenin son anda durdurulduğu ve böylece olası bir savaşın önlendiği belirtilmişti. 

SIRADAKİ HABER