Irak'dan İran'a destek açıklaması

Bağdat’ta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir görüşme yapan Irak Dışişleri

© IRNA
Irak'dan İran'a destek açıklaması

Bağdat’ta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir görüşme yapan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim, İran’a destek vereceklerini söyledi.
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif dün Irak’ın başkenti Bağdat’a yaptığı ziyarette Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Irak Parlamento Başkanı Mihemed Helbusi ile görüştü.

Cevad Zarif, bugün de Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim ile yaptığı görüşmenin ardından, ikili ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İran’a destek verdiklerini dile getiren Iraklı bakan Ali Hekim, “Irak olarak İran’ın yanındayız. Ülkemiz, İran ile ABD arasında bir savaşın çıkmaması için arabuluculuk yapacak” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, “Irak’ın bir an önce ticaret anlaşmasını yerine getirmesini söylemek için Irak’a geldiklerini, Irak'ın ABD’ye karşı yaptığının, Asayiş Meclisi’nin kararıyla uyuşmadığını" vurgulayarak, "Bizler komşu devletlerin birbirine saldırmaması için anlaşma yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER