Irak: Kendi hava sahamızı koruyabiliriz

Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı (ve Başbakanı Adil Abdulmehdi) Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef, “Hava sahamızı koruyabilecek kapasitedeyiz” dedi.

© AFP
Irak: Kendi hava sahamızı koruyabiliriz

Irak resmi haber ajansına konuşan Tuğgeneral Halef, Irak’ın F-16 savaş uçaklarının olduğunu ve kendi hava sahalarını koruyabilecek güçte olduklarını ifade etti.

Halef, “Irak, Uluslararası Koalisyon’un bileşenidir ve uçuşlardan haberdarız. Ancak Amerika ve İran’ın bombardımanları ani gelişti. Bu bombardımanları araştırmak üzere bir komisyon oluşturuldu” diye belirtti.

Irak’taki yabancı güçlerin sayısının 6 binin altında olduğunu kaydeden Halef, bu güçlerin Irak’a ait üslerde konuşlu bulunduğunu, kendilerine ait özel üslerinin olmadığını söyledi.

NATO güçlerine ilişkin ise Halef, “Iraklı güçlerin eğitilmesi konusunda NATO’yla uzun vadeli bir anlayışa sahibiz” dedi.

Öte yandan ABD’nin 3 Ocak’ta İranlı general Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlenen operasyonla öldürmesinin ardından Irak Parlamentosu, Sünni ve Kürt milletvekillerinin katılmadığı oturumda yabancı askerlerin ülkeden çıkarılmasını istemişti.

SIRADAKİ HABER