Irak'ta yeni kabine: Maliye bakanlığı KDP'ye verildi

Irak'ta yeni kabinenin onaylanma süreci başladı. İlk oturum tartışmalı geçerken, yeni Başbakan Adil Abdül Mehdi'nin kabinesinde üç Kürt bakan bulunacak. Maliye Bakanlığı, Kürdistan Demokratik Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı olan Fuad Hüseyin'e verildi.

© AFP
Irak'ta yeni kabine: Maliye bakanlığı KDP'ye verildi

Irak’ta 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ardından yeni Başbakan Adil Abdül Mehdi dün yemin etti. Ancak yeni kabine için yapılan oylamada vekiller arasında tartışma çıktı. 22 bakandan sadece 14’ü parlamentodan onay aldı. Petrol ve maliye bakanlıkları onaylanırken, içişleri ve savunma bakanlığı gibi kilit görevlerin sahipleri 6 Kasım’da yapılacak oturumda belirlenecek.

Oylama sonucunda Irak’ın yeni petrol bakanı Samir Hezban olurken, Kürdistan Demokratik Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı olan Fuad Hüseyin’e maliye bakanlığı verildi. Mesud Barzani’nin sağ kolu olarak tanınan Hüseyin, cumhurbaşkanlığı seçimlerini Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin adayı Berhem Salih’e kaybetmişti.

Yeni başbakanın hazırladığı listenin tamamının onaylanması halinde Kürtlere toplamda üç bakanlık verilecek. İmar ve İskan Bakanlığı için Bengin Rekani ve Şehircilik Bakanlığı için de Nevzat Hadi önerilen listede yer alıyor.

Ancak dün parlamentoda yaşanan tartışmaların ardından, 6 Kasım’daki oturumun gidişatı merak konusu. 

SIRADAKİ HABER