İran, Aden Körfezi’ne savaş gemisi gönderiyor

İran, ABD ve İran ile süren tanker krizi nedeniyle bölgedeki gemilerini korumak için Aden Körfezi’ne destroyer göndermeye hazırlanıyor

© PARS
İran, Aden Körfezi’ne savaş gemisi gönderiyor

İran, ABD ve İran ile süren tanker krizi nedeniyle bölgedeki gemilerini korumak için Aden Körfezi’ne destroyer göndermeye hazırlanıyor. Tahran yönetimi ayrıca bir savaş gemisi ve bir helikopter gemisini de bölgeye gönderecek. 

İran, uzun mesafe füze sistemine sahip destroyerini bölgeye gönderdiğini açıkladı. 

İran’ın devlet televizyonu Press TV, İran ile batılı ülkeler arasında yaşanan deniz taşımacılığı krizi ile ilgili Tahran yönetiminin çok sert bir adım attığını duyurdu. Bölgede seyreden ticari şilep ve gemilerin güvenliği konusu son dönemde İran ile İngiltere arasında kriz yaratmış devreye ABD’nin girmesiyle de kriz büyümüştü. 

Bugün yapılan açıklamada İran donanması, uzun mesafeli füze sistemi barındıran bir destroyerin Aden Körfezi’ne doğru yol aldığını ve bölgedeki İran bandıralı gemileri korumak için böyle bir hamle yapıldığı açıklandı. Destroyerin yanı sıra bir savaş gemisi ve bir helikopter gemisinin de bölgeye gönderildiği açıklandı. Press TV’nin haberinde destroyerin, İran’ın en gelişmiş destroyeri olduğu vurgulandı. 

SIRADAKİ HABER