İran'da 18 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimi için 592 başvuru arasında 7 kişinin adaylığı kabul edildi

İran'da 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için başvuran 592 kişiden yedi kişinin adaylıkları kesinleşti.

© REUTERS
İran'da 18 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimi için 592 başvuru arasında 7 kişinin adaylığı kabul edildi

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Abbas Ali Kedhodayi, aday adaylarının başvuru sonuçlarıyla ilgili bilgi verdi. Kedhodayi, "Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmak isteyenlerden yalnızca 7 aday Konsey tarafından onaylandı." dedi.

Seçimlerde aday olmak isteyenlerin "rejime bağlılığı ile siyasi, ahlaki ve dini sabıkalarını" inceleyen Konseyin onaylanan isimleri İçişleri Bakanlığına ilettiğini aktaran Kedhodayi, adayların Bakanlık tarafından kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Kedhodayi, adaylığı onaylanan isimleri açıklamasa da yarı resmi Fars Haber Ajansı,  Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi, eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi ve eski Milletvekili Ali Rıza Zakani'ye adaylık izni verildiğini duyurdu.

Reformist kimliğiyle tanınan isimlerden ise eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfahan Valisi Muhsin Mihralizade ile Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti'nin adaylık izni aldığı belirtildi.

SIRADAKİ HABER