'İran'da ABD ve İsrail sembolleri popüler ve iyi para kazandırıyor'

İran’da Tahran’ın 325 km güneybatısında bulunan Homeyn şehrinde bayrak üretimi yapan Diba Parcham Khomeini şirketinin sahibi Kasem Ghanjani, ABD, İngiltere ve İsrail gibi ‘düşman’ bayraklarının oldukça popüler olduğunu ve İranlıların genelikle bu bayrakları yakmak için satın aldıklarını söyledi.

'İran'da ABD ve İsrail sembolleri popüler ve iyi para kazandırıyor'

Sputnik’e konuşan fabrikanın sahibi Kasem Ghanjani, ayda yaklaşık üç bin bayrak ürettiklerini ve bunların çoğunlukla ulusal, dini, yabancı devlet ve şirket bayrakları olduğunu belirtti.

ABD ve İsrail bayraklarının özellikle İslam Devrimi Günü, Kudüs Günü, ‘Casusuluk Yuvası’nın ele geçirilmesinin yıldönümü gibi zamanlarda büyük miktarlarda satıldığını belirten Ghanjani, bayrakların daha çok devlet kurumları, bakanlıklar, belediyeler, devlet vakıfları ve oteller tarafından satın alındığını kaydetti.

Ghanjani, ‘düşman’ bayraklarından her zaman iyi kar elde ettiklerini belirterek, bayrakların fiyatlarının amaçlarına göre değiştiğini vurguladı:

“Her bayrak grubunun kendi boyutları var. Bu yüzden bayrak başına fiyat vermek zor. Ancak ulusal bayrakların 10 ila 15 bin tümen (yaklaşık 1 dolar) civarında olduğunu söyleyebilirim.”

‘Düşman’ bayraklarının gösterilerde yakılmak için alındığını bildiğini belirten Ghanjani, dünyadaki durumun değişeceğine inandığını ifade etti:

“Umarım insanların dostluk, barış ve huzur içinde yaşayacakları gün gelecek.”

SIRADAKİ HABER