İran'da güvenlik güçlerinin üniversite kampüslerine saldırıları devam ediyor

Rejim karşıtı protestoların sürdüğü İran'da güvenlik güçlerinin ülkenin farklı noktalarındaki kampüslerde öğrencilere bir dizi saldırı gerçekleştirdiği ifade edildi.

© REUTERS
İran'da güvenlik güçlerinin üniversite kampüslerine saldırıları devam ediyor

Öğrenci organizasyonları ve insan hakları gruplarına göre Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesinin 40. gününde anılmasından sonra  üniversiteler üzerindeki devlet baskısı artırıldı.

İran Öğrenci Sendikası, kampüslere yapılan baskınlarda şu ana kadar 40'tan fazla gözaltı yapıldığını kayıt altına aldıklarını ifade etti.

İran'ın Kürdistan bölgesiyle ilgili çalışmalar yürüten Norveç merkezli Hengaw Organizasyonu, geçen hafta gözaltına alınan onlarca gencin durumunun ne olduğunu henüz bilmediğini söyledi.

The Guardian'a konuşan bir üniversite öğrencisi, geçen hafta sonu kampüste polis tarafından saldırıya uğradığını ifade etti. "En iyi arkadaşlarımdan biri kampüsün dışında tutuklandı ve hala nerede olduğunu bilmiyorum" diyen öğrenci, "Protestodan sonra güvenlik güçleri bizi kapıda bekliyorlardı. coplarla dövüldük" diye konuştu.

İran'da 8. haftasına giren rejim karşıtı protestolarda şu ana kadar en az 277 kişinin öldüğü düşünülüyor.

SIRADAKİ HABER