İran'dan AB'nin yaptırım kararına tepki

İran Dışişleri Bakanı Zarif istihbarat servisine ve iki yöneticisine yönelik AB'nin yaptırım kararına tepki gösterdi, Avrupa ülkelerini "teröristlere yataklık" yapmakla suçladı.

© REUTERS
İran'dan AB'nin yaptırım kararına tepki

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AB'nin İran istihabarat servisi ile  iki İran vatandaşına karşı aldığı yaptırım kararına tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan Zarif Avrupa ülkelerinin 12 bin İranlıyı öldüren ve idam edilen eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in Kürtlere karşı işlediği suçlara ortak olan Halkın Mücahitleri Örgütüne yataklık yaptığını ileri sürdü. Zarif, "İran'ı suçlamak, Avrupa'yı teröristlere yataklık yapma barındırma mesuliyetinden kurtarmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Salı günü  İran iç istihbarat sevisi ile bu birimin başkanı Said Haşimi Moghadam ve ile bir diğer üst düzey yöneticisine Hollanda, Danimarka ve Fransa topraklarında suikast girişiminde yer aldıkları gerekçesiyle yaptırım kararı almıştı.

Hollanda, Tahran’ın 2015 ve 2017 yıllarında İran asıllı iki Hollanda vatandaşının öldürüldüğü suikastlarda parmağı olduğunu savunuyor. 56 yaşındaki Ali Motamed 2015 yılında Almere, 52 yaşındaki Ahmet Molla Nissi ise 2017’de Lahey’de öldürülmüş, bu cinayetlerin ardından Hollanda geçtiğimiz yıl haziran ayında İran Büyükelçiliği’nde görev yapan iki kişiyi sınır dışı etmişti.

Danimarka ve Fransa da İran istihabat servisinin kendi topraklarında muhaliflere yönelik suikast girişiminde bulunmakla suçluyor.

DW,AFP/GY,BÖ

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 11:36
SIRADAKİ HABER