İran'dan İdlib açıklaması: Amerika süreci zedelemek istiyor

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen İdlib açıklamasında, 'Amerika başta olmak üzere üçüncü tarafların bölgede gerginlik istedikleri' ifade edildi. Bakanlık, 'İdlib’deki gerginliğin yönetilmesinin gerekli olduğunu' aktardı.

© IRNA
İran'dan İdlib açıklaması: Amerika süreci zedelemek istiyor

İran Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de yükselen gerilimle ilgili açıklama yayınladı. Devet ajansı IRNA’daki habere göre, bakanlık tarafından yapılan açıklamada ‘İdlib’deki gerginliğin yönetilmesinin gerekli olduğunu belirterek, gerginlikten kaçınılması gerektiği’ belirtildi. Son Astana Liderler zirvesinin Tahran’da düzenlenmesi yönünde alınan karar hatırlatılan bildiride, ‘bu oturumun düzenlenmesinin önceki anlaşmaların uygulanmasında etkili olacağı’ ifade edildi.
 
Bildiride, ‘’İran üçüncü taraflar özellikle Amerika’nın bu süreci zedelemek için çabalarını mahkum ederek, ortakları ile bu hususta yakın temastan olduğunu ve mevcut şartların tamamlanması için çabaların devam edecektir.’’ İfadesi yer aldı. Bildiride ‘Amerika başta olmak üzere üçüncü tarafların sorumsuzca ve her zaman bölgede gerginlik istediğini ve Suriye’deki varlıklarını da o ülkenin petrol kaynaklarını yağma olarak bildirdikleri’ ifade edildi. (IRNA)

SIRADAKİ HABER