İran: Tüm ABD gemilerini adım adım takip ediyoruz

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, Körfez bölgesindeki tüm ABD gemilerini günlük olarak takip ettiklerini ve hareketlerini arşivlediklerini söyledi.

© REUTERS
İran: Tüm ABD gemilerini adım adım takip ediyoruz

Hanzadi yaptığı açıklamada “Tüm düşman gemilerini özellikle de ABD gemilerini bölgeye girdikleri andan itibaren adım adım takip ediyoruz” dedi ve tüm gemilerin hareketlerinin de insansız hava araçları (İHA) tarafından fotoğraflandığını söyledi.

Hanzadi, “Koalisyon güçlerine ve Amerika’ya ait gemilerin günlük hareketlerinin an be an görüntülerini alıyor ve arşivliyoruz” diye konuştu.

Hanzadi ayrıca İran’ın müttefik ülkelerle birlikte 2020 yılının Mart ayında bölgede bir ortak askeri deniz tatbikatı düzenleyeceğini de söyledi. Ancak tatbikata hangi ülkelerin katılacağını belirtmedi.

Körfez bölgesinde önce ABD arasındaki tansiyon yükselen İran, bir İngiliz petrol tankerini de alıkoydu. Benzer şekilde İngiltere de Temmuz ayının başlarında yaptırım kararlarına rağmen Suriye’ye petrol sevkiyatı yaptığı gerekçesiyle bir İran tankerine el koymuştu.

İngiltere İran’ı uyardı ve tankerlere koruma sağlamak amacıyla bölgeye daha fazla askeri gemi göndermeyi düşündüğünü dile getirdi.

SIRADAKİ HABER