İran: Uçağın kayıtları Ukrayna’ya gönderilecek

İran'ın düşürdüğü yolcu uçağının düştüğü ana ilişkin kayıtların çözülmesi için karakutunun Ukrayna'ya gönderileceği bildirildi.

© AFP
İran: Uçağın kayıtları Ukrayna’ya gönderilecek

Tasnim haber ajansı, Tahran Uluslararası Havalimanı'ndan kalkıştan kısa bir süre sonra İran ordusu tarafından düşürülen Ukrayna’ya ait yolcu uçağının uçuş kayıtlarının Ukrayna'ya gönderileceğini bildirdi.

Ukrayna Başsavcılığı hafta başında Kiev'in uçuş kayıt cihazlarının Ukrayna kolluk kuvvetlerine gönderilmesine ilişkin İran'a yasal talepte bulunulma sürecinin başladığını açıkladı.

Başsavcılık, Ukrayna'nın karakutunun şifresini doğru çözmek ve kaza koşullarını çevreleyen soruşturmada kanıtları korumak için akla gelebilecek her türlü önlemi aldığını da belirtti.

Cuma günü, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran'ı uçuş kayıtlarını çözmek için uçağın karakutusunu Fransa'ya uçuş gönderme çağrısı yapmıştı. Trudeau'ya göre Paris, kara kutuların analizini yapmak için gerekli yeteneklere sahip bulunuyor.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan yolcu uçağı İran’ın füzeleriyle düşürülmüş, 8’i Kürt 176 yolcudan kurtulan olmamıştı.

Ayrıca uçakta 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı, 10 İsveçli, 4 Afgan, 3 Alman ve 3 İngiliz vatandaşı da bulunuyordu.

İran liderleri olayı önce kabul etmediler sonra, uçağın Devrim Muhafızları tarafından düşürüldüğünü kabul etmişlerdi.

SIRADAKİ HABER