İran’dan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına dair açıklama

Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı "Yüzyılın Anlaşması" planıyla ilgili, "Umarım 'bu tehdit' tüm Müslümanlar için bir uyandırma çağrısı olur" dedi.

© AFP
İran’dan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına dair açıklama

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sözde 'barış vizyonu', iflas etmiş bir gayrimenkul geliştiricisinin rüya projesidir" ifadelerini kullandı.

Zarif, "Umarım 'bu tehdit' tüm Müslümanlar için bir uyandırma çağrısı olur. Filistinliler için birleşelim” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla birlikte Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında "Yüzyılın Anlaşması" planını açıkladı.

“İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Trump, sözlerine şöyle devam etti:

“Mahmud Abbas'la Beytüllahim'de bir araya geldim, daha iyi bir hayat, potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm. Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim. Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistin’in İsrail'in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır.”

İsrail’in ilk kez haritanın açıklanmasına izin verdiğini ifade eden Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu cesur adım için Başbakan Netanyahu'ya teşekkür ediyorum. Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız. Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır. Kudüs İsrail'in bölünmez başkenti kalacaktır. İsrail için çok şey yaptım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmek.”

SIRADAKİ HABER