İspanya Başbakanı Sanchez dokunulmazlıkları kaldırmak istiyor

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören bir anayasa değişikliğine gitmek istediğini belirtti.

© AFP 2018 / Pierre-Philippe Marcou
İspanya Başbakanı Sanchez dokunulmazlıkları kaldırmak istiyor

Mevcut hukuk sisteminin milletvekillerine ve yetkililere oldukça geniş bir koruma sağladığını altını çizen Başbakan Sanchez, anayasada değişikliğe gidilerek dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiği belirtti. 
Sanchez, " Dokunulmazlıkların kaldırılması için İspanya Anayasa'sında reform çağrısında bulunuyorum. Biz bu kararı uzlaşmayla gerçekleştirmek istiyoruz" yorumunda bulundu.
Bir önceki İspanya Başbakanı ve Halk Partisi (PP) eski Genel Başkanı Mariano Rajoy, partisinden bazı yetkililerin zimmete para geçirme, vergi kaçakçılığı ve diğer suçlardan suçlu bulunurken, bu suçlara dahil olmaktan dolayı İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından suçlu bulunmuştu.
Yaşanan olay sonrasında İspanya Temsilciler Meclisi, yolsuzluk davasında iktidardaki Halk Partisinin (PP) bazı üyelerinin hapis cezası alması gerekçesiyle İspanya Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) verdiği hükümet karşıtı gensoruyu oylamak üzere toplanmıştı. 350 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde yapılan açık oylamada, gensoru 169'a karşı 180 oyla kabul edilmesinin ardından Rajoy istifa etmişti. İspanya yasaları uyarınca önerge sahibi partinin lideri olarak Sanchez, başbakanlık görevini üstlenmeye başlamıştı.

SIRADAKİ HABER