İspanya'da 11 bin Alman turistle korona gölgesinde 'pilot tatil'

İspanya, Schengen ülkelerine sınırlarını 21 Haziran'da açmaya hazırlanıyor. Bu tarihten önce 10 bin 900 Alman turist Balear adalarında korona virüsü gölgesinde 'pilot tatil' yapacak. İspanya hükümeti, turizmin yeniden açılması öncesinde bu deneyimden dersler çıkarılmasını umuyor.

© AP
İspanya'da 11 bin Alman turistle korona gölgesinde 'pilot tatil'

Korona virüsü salgını nedeniyle 27 binden fazla kişinin öldüğü İspanya, sınırlarını 21 Haziran itibarıyla Schengen bölgesindeki AB ülkelerine açacak. Bu tarihin öncesinde, İspanya’nın turizm sektörünün korona virüsü gölgesinde yeniden açılmasının ‘test sürüşü’ olarak, yarından itibaren yaklaşık 11 bin Alman turist Mayorka, Minorka ve İbiza’nın da aralarında bulunduğu Balear adalarına tatile gidecek.

10 bin 900 Alman turistin yarından başlayarak 47 ayrı uçuşla Balear adalarına gideceği, büyük çoğunluğunun Mayorka’da konaklayacağı belirtildi. Turistlerin bazıları buradan Ibiza ve Minorka’ya dağılacak; bu kişiler 14 günlük karantinaya tabi tutulmayacak. Alman turistlere, İspanya’ya girişte korona testi de yapılmayacak. Turistlerin sadece havalimanında ateşinin ölçüleceği, yetkililere adres ve iletişim bilgilerini verecekleri, semptom geliştirmeleri halindeyse kaldıkları yere sağlık ekiplerinin gönderileceği belirtildi.

‘GÜVENLİ TURİST KORDİORLARI’ 

‘Güvenli turist koridorları’ girişiminin, İspanya turizminin korona gölgesinde yeniden açılmasının bir pilot projesi olacağı belirtiliyor. İspanyol hükümetinin açıklamasında, bu deneme projesinden turizm için dersler çıkarılmasının planlandığı belirtildi.

İspanya bugün, Schengen ülkelerine sınırlarını önümüzdeki hafta (21 Haziran) açacağını açıkladı. Bu tarih daha önceden 1 Temmuz olarak verilmişti. İspanya-Portekiz sınırıysa, Portekiz’in talebi üzerine 1 Temmuz’da açılacak.

SIRADAKİ HABER