İspanya, Katalan referandumunun sene-i devriyesini idrak etti

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'da halk, bağımsızlık referandumunun yıldönümünde sokaklara indi, yolları kesti.

© REUTERS
İspanya, Katalan referandumunun sene-i devriyesini idrak etti

Madrid'in yasaklaması ve güvenlik güçlerinin şiddetle bastırma çabasının durduramadığı Katalan referandumunun yıldönümünde hem yürüyüşler düzenlendi hem de oturma eylemleriyle otoyollar ve demiryolları trafiğe kapatıldı. Barselona Borsası'nın girişi de bağımsızlık yanlılarının oturma eylemine sahne oldu.
RAJOY GİTTİ AMA DİRENİŞE DEVAM

Referanduma ve takip eden tek taraflı bağımsızlık ilanına şiddetli tepki veren dönemin sağcı Halk Partisi lideri ve Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya'ya özerkliğini elinden alacak kadar büyük baskı uyguladıktan sonra, partisinin yolsuzluk dosyasının sıradağlar halini alması sonucu 1 Haziran'da güvensizlik oylamasıyla iktidardan gitti.

Ama Katalanların bağımsızlık hareketi baki kaldı. Referandum ve bağımsızlık ilanı döneminin Katalonya Başkanı Carles Puigdemont sürgün hayatını devam ettirirken yerine seçilen Quim Torra bölgenin kuzeyindeki Sant Julia de Ramis'de düzenlenen törende ''Her şeyin başı 1 Ekim'' dedi. Sahnenin arkasına açılan siyah beyaz pankartta ''Asla unutma, asla affetme'' yazıyordu.
ULAŞIM BİR SÜRELİĞİNE DURDU

Referandumun düzenlenmesinde önemli rol oynamış olan Cumhuriyeti Savunma Komiteleri (CDRs), internet üzerinden yıldönümü eylemlerini örgütledi.

Girona'ya 10 km mesafedeki hızlı tren hattı, suratlarını örtmüş yüzlerce aktivist tarafından kapatıldı.

Katalan bağımsızlık referandumunun yıldönümünde, Figueres-Girona-Barselona hızlı tren hattında eylemin sürdüğü 3 saat boyunca seferler yapılamadı.
Aktivistler, Barselona ve Lleida'nın ana yollarını, Barselona'nın güneyindeki AP-7 ile Barselona'yı Madrid'e bağlayan A2 otoyolunu istila etti.

İSPANYA BAYRAĞI İNDİRİLDİ

Girona'daki Katalan bölgesel hükümet binasından İspanya bayrağını indiren aktivistler, yerine kırmızı-sarı-mavili Katalan bayrağını çekti.

Torra da konuşmasında CDRs eylemlerini överek ''Baskı uygulamakla iyi yapıyorlar'' dedi.

YÜKSEK GERİLİM

Cumartesi günü Barselona'da geçen yıl bağımsızlık referandumunu basan polislerin onuruna düzenlenen töreni bağımsızlık yanlılarının protesto etmesiye çatışmalar çıkmış, 24 kişi yaralanmış, 6 kişi gözaltına alınmıştı.

'POLİS ŞİDDETİ HATAYDI'

Sağcı Halk Partisi'nin iktidardan gitmesinin ardından kurulan Sosyalist Parti hükümetinin sözcüsü Isabel Celaa, Katalan referandumunun yasadışı olduğunu ve yasal sonuçları olmadığını söyledi. Ama Rajoy hükümetinin polis şiddetiyle referandumu bastırma çabasını 'hata' diye niteleyen Celaa, polisin oy kullanmaya gelen barışçı Katalan vatandaşlara saldırma görüntüsünün İspanya'nın itibarına büyük zarar getirdiğini ifade etti.

13 KATALAN LİDERİN BAŞI BELADA

Baskı-zulüm kampanyası Katalan hükümetinin 27 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık ilan etmesine engel olamazken bunu özerkliğin kaldırılması ve bölge yöneticilerinin tutuklanıp hapse atılması, kaçanlar için Avrupa çapında yakalama emri çıkarılması izlemişti. İspanya devletine karşı ayaklanmakla suçlanan 13 Katalan liderden 9'u hapiste yargılanmyı bekliyor, 4'ü yurtdışında sürgünde.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 15:25
SIRADAKİ HABER