İsrail-BAE arasındaki ilk ticari uçuş yapıldı

İlişkilerin normalleşmesi konusunda varılan anlaşma uyarınca İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ilk ticari uçuş yapıldı.

© AP Menahem Kahana
İsrail-BAE arasındaki ilk ticari uçuş yapıldı

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), normalleşme adımlarını hızla atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ilk ticari uçak seferi de bu sabah gerçekleştirildi.

Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçak, BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye uçtu. İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al tarafından gerçekleştirilen tarihi uçuşun sefer numarası, BAE’ye bir jest olarak, ülkenin uluslararası telefon koduna referansla LY971 olarak seçildi.

Uçuşa, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner katıldı. Kushner, uçuştan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu tarihi bir uçuş olsa da, bunun Ortadoğu ve ötesi için daha da tarihi bir yolculuk başlatacağını umuyoruz” dedi.

Uçuşta ABD heyetinde ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Ortadoğu Özel Temsilcisi Avi Berkowitz ve İran Özel Temsilcisi Brian Hook da bulundu. İsrail heyetinde ise Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat’ın yanı sıra, BAE’li mevkidaşlarıyla toplantılar gerçekleştirecek olan yedi bakanlığın temsilcileri yer aldı.


Tel Aviv-Abu Dabi arasındaki tarihi uçuşa, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat (solda) ve ABD'li mevkidaşı Robert O'Brien (sağda) ile ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner (ortada) katıldı.

İsrail ile BAE arasında bundan önce resmi bir havayolu bağlantısı bulunmuyordu.

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasındaki normalleşme süreci 13 Ağustos'ta varılan anlaşma ile başladı.

Arabuluculuk rolüne soyunan ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Anlaşma kapsamında İsrail'in Batı Şeria'daki bazı bölgeleri ilhak etme planını askıya aldığı belirtildi.

SIRADAKİ HABER