İsrail Savunma Bakanı'ndan Türkiye'deki vatandaşlarına İran saldırısı uyarısı: Güvenlik güçlerinin talimatlarına uyun

etkililer, İran’ın İstanbul’daki İsraillileri öldürmek ya da zarar vermeye çalıştığına dair “somut” tehditler olduğunu belirtiyor

© REUTERS
İsrail Savunma Bakanı'ndan Türkiye'deki vatandaşlarına İran saldırısı uyarısı: Güvenlik güçlerinin talimatlarına uyun

İsrail’in İran’ın olası misilleme saldırıları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik “Derhal ülkeden ayrılın” uyarılarına İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz de katıldı. Gantz, üst düzey İsraillilerin Türkiye’deki İsraillilere ülkeden ayrılmaları, ayrılamıyorlarsa otel odalarına sığınmaları yönündeki uyarısını hatırlatarak “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum” dedi.

The Times of Israel’de yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei'nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail yönetimi, İran'ın olası saldırıları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye'ye gitmeyin” uyarısında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye’de bulunan İsraillilerin “derhal dönmeleri” çağrısında bulunmuştu.

Uyarılara bir yenisi de üst düzey İsrailli yetkililerden geldi. Yetkililer, İran’ın İstanbul’daki İsraillileri öldürmek ya da zarar vermeye çalıştığına dair “somut” tehditler olduğunu belirterek Türkiye’deki İsrail vatandaşlarının mümkünse ayrılmaları, değilse otel odalarına sığınmalarını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, yeni uyarının üzerine bir açıklama yayımlayarak k “Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum” dedi.

Gantz, şözlerine şöyle devam etti:

“İsrail, İran’ın saldırı planlarını engellemek için çalışıyor ve herhangi bir yerde İsrail vatandaşlarına yönelik bir saldırıya güçlü bir yanıt vermeye hazırlanıyor”

"Bir saldırı engellendi"
İsrail kanalı Channel 12, dün Mossad ve Türkiye istihbaratının ortak çalışmasıyla olası bir saldırının engellendiğini aktarmıştı. Kaynağı belirtilmeyen haber, Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına yönelik yüksek tehdidin sürdüğünü aktarmıştı.

Channel 13’e konuşan ismi verilmeyen bir savunma yetkilisi ise “Ölüme dakikaları kalan İsrailliler var ve bundan haberleri yok” demişti.

Times of Israel’in aktardığına göre, Türkiye’de şu an 2 bin İsrailli olduğu tahmin ediliyor. İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi geçen hafta bir talimat yayımlayarak, Türkiye’deki İsraillilere otel kapılarını teslimat görevlilerine dahi açmamalarını söylemişti.

Türkiye, İsrail vatandaşları arasında popüler bir turizm destinasyonu. İki ülke arasında başlayan normalleşme sürecinin ardından Türkiye ve İsrail ilişkilerinde olumlu bir hava hakimdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta, 15 yıl sonra İsrail'e giden ilk Türk dışişleri bakanı oldu. 

SIRADAKİ HABER