İsveç hükümeti, yüksek elektrik fiyatlarını düşürmeye çalışıyor

Hükümet, 2,9 milyar dolarlık bütçe hazırlıyor

© AFP
İsveç hükümeti, yüksek elektrik fiyatlarını düşürmeye çalışıyor

İsveç hükümeti, kış aylarında yüksek elektrik fiyatlarını aşağı çekmek için yeni bir yasa hazırladığını açıkladı. Başbakan Magdalena Andersson, ülkede artan elektrik fiyatlarını kışın dengelemek için hükümetin yaklaşık 2,9 milyar dolar bir bütçe hazırladığını söyledi.

Andersson, bu paranın, elektrik maliyetlerini dengelemek için İsveç Kamu Elektrik Hizmet Kuruluşuna aktarılacağını belirtti. Elektrik fiyatlarının artışından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tutan Andersson, "Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle yüksek enerji maliyetleri herkesi etkiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, İsveç evlerini ve İsveç endüstrisini rehin tutmasına izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

"Artışta tüm zamanların rekoru kırıldı"
İsveç'te geçen hafta yaklaşık 8 lira olan bir kilovatsaatlik elektrik ücreti, bu hafta 12 liraya yükseldi. Bixia Enerji Şirketi'nin analisti Jonas Sigvardsson, devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, ülkedeki elektrik fiyatı artışlarının, tüm zamanların rekorunu kırdığını söylemiş ve rekor fiyat artışlarını, Avrupa'daki gaz fiyatlarının yükselmesine bağlamıştı. (AA)

SIRADAKİ HABER