İtalya Başbakanı’ndan Kuzey suriye açıklaması

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye’nin Kuzey suriye’ye yönelik askeri operasyonuna ilişkin açıklama

© REUTERS
İtalya Başbakanı’ndan Kuzey suriye  açıklaması

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye’nin Kuzey suriye’ye yönelik askeri operasyonuna ilişkin olarak siyasi çözüme inandıklarını söyledi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Roma'daki Villa Doria Pamphili'de ağırladığı Alman mevkidaşı Angela Merkel ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. İki lider, yemek öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.

Ülkesiyle Almanya arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu dile getiren Conte, iki hükümet arasındaki ilişkinin Avrupa'yı yeniden canlandıracağını ifade etti.

NATO'nun önemine işaret eden Conte, şöyle devam etti:

"NATO bizim için uluslararası politikanın önemli bir ayağı olmaya devam ediyor. Londra'daki bir sonraki NATO zirvesi, güçlü şekilde ihtiyaç duyduğumuz transatlantik diyaloğun saflarını yeniden kurmak için bir fırsat olacak. Amaç birliği içinde hareket etmeliyiz. Hafızam beni yanıltmıyorsa tarihin bu en uzun ömürlü, en güçlü askeri ittifakını etkili bir şekilde yönetmeliyiz. NATO, bir siyasi platform olarak rolünü kaybetmemeli."

Merkel ile Suriye’yi de görüşeceklerini, Suriye'de siyasi çözüme inandıklarını belirten Conte, "Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu sorumlulukla ele alacağız. Ateşkesi uygulamak ve terörle ortak mücadele etmek önemlidir. Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz ancak Türkiye, DAİŞ ile Mücadele Koalisyonu ve NATO üyesi sorumluluklarıyla bu bölgenin istikrarını sağlamak için rol oynamalı" yorumunu yaptı.

Göç Sorunu

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak Libya Konferansı'na da değinen İtalya Başbakanı, "Hızlı bir ateşkes ve siyasi sürecin yeniden başlatılmasını teşvik etmeyi amaçlayan Berlin Konferansı'nın başarılı bir sonuç çıkarması için etkin bir şekilde çalışıyoruz. Askeri seçenek herhangi bir sürdürülebilir çözümü garanti edemediği siyasi bir çözüm sağlamalıyız" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel de Libya konusunda İtalya’nın üstlendiği rolden ötürü teşekkür ederken, bu ülkede ateşkese ihtiyaç olduğunu ifade etti

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 11:17
SIRADAKİ HABER