İtalya'da bölge başkanında coronavirüs çıktı

İtalya'nın kuzeyinde 16 milyon kişi karantina altına alınırken, başkenti Torino olan Piyemonte Bölgesi'nin Başkanı Alberto Cirio’nunda coronavirüs (Covid-19) çıktı.

© REUTERS
İtalya'da bölge başkanında coronavirüs çıktı

Roma'nın başkenti olduğu Lazio bögesinin ardından Torino'nun başkenti olduğu Piyemonte bölgesinin başkanı da coronavirüse yakalandı.

Alberto Cirio, coronavirüse yakalanan 24 saat içinde ikinci bölgesel başkan oldu.

Cumartesi günü Lazio Başkanı Nicola Zingaretti'nin, bugün de Piyemonte Başkanı Alberto Cirio'nun coronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Zingaretti, aynı zamanda koalisyon hükümetinin ortaklarından Demokratik Parti'nin lideri.

Cirio ise eski başbakanlardan Silvi Berlusconi'nin liderliğindeki Forza Italia Partisi’nden, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa Halk Partisi'nin mensubu.

Başbakan Giuseppe Conte, gece geç saatlerde basın toplantısı düzenleyerek, Kuzey İtalya'da karantina ilan ettiğini açıklamıştı.

Conte, coronavirüsün yayılmasının önüne geçmek için yoğun olarak görüldüğü Lombardiya Bölgesi ve 14 kenti, giriş-çıkışlara kısıtlama getiren sıkı bir güvenlik rejimi uygulayarak karantinaya aldıklarını belirtmişti.

Lombardiya bölgesinin yanısıra Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli, Padova, Treviso ve Venedik karantina altına alındı.

İtalya’da şimdiye kadar yeni tip coronavirüs bulaşanların sayısı 5 bin 883, ölü sayısı ise 233 kişi olduğu belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER