İtalya İçişleri Bakanlığı: Mafya, Covid aşısı dağıtımına sızabilir

İtalya İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı bir raporda, mafya gruplarının pandeminin yol açtığı durumdan ekonomik çıkar elde etmek için birçok alanda girişimlerde bulunduğu belirtildi. Bakanlık, mafya örgütlerinin aşı dağıtımına sızma riskine karşı uyarıda bulundu.

© GETTY IMAGES
İtalya İçişleri Bakanlığı: Mafya, Covid aşısı dağıtımına sızabilir

İtalya'da İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, mafya örgütlerinin korona virüsü aşılarının dağıtımına sızmaları riski bulunduğu uyarısı yapıldı. Polis, jandarma ve mafyayla mücadele müfettişliği gibi farklı kolluk kuvvetlerinden oluşan "İzleme ve Analiz Kurumu" tarafından hazırlanan raporda, mafyanın Covid-19 salgınından faydalanma yöntemlerine odaklanılıyor.

BBC Türkçe'nin Roma muhabiri Övgü Pınar'ın aktardığı rapora göre, mafya grupları, pandeminin yol açtığı olağanüstü durumdan ekonomik çıkar elde etmek için birçok alanda girişimlerde bulunuyor. Mafya yapılanmaları, salgın ve kısıtlayıcı tedbirlerin yol açtığı ekonomik kayıplara karşı hükümetin devreye soktuğu destek paketlerinden faydalanmaya çalışıyor.

Mafyanın, turistik tesisler ve ticari işletmelerde zorunlu olan hijyen hizmetlerine sızma girişimleri de raporda yer alıyor. Pandeminin mevcut aşamasındaki en kritik hizmetlerden olan aşı kampanyasına da mafyanın sızmasından endişe ediliyor. İçişleri Bakanlığı raporunda, halen korona virüsü aşısındaki arz-talep dengesizliğinden mafyanın faydalanması riskine işaret ediliyor. Mafya örgütlerinin özellikle aşının dağıtımı çalışmalarına sızması tehlikesinin bulunduğu belirtiliyor.

Rapordaki bir başka başlıkta da, salgın ve kısıtlayıcı tedbirler süresince suç oranlarındaki değişim analiz ediliyor. İtalya'da Mart-Ekim 2020 döneminde genel suç oranlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla azaldığı, ancak siber suçların büyük artış gösterdiği görülüyor. Rapora göre İtalya'da Mart-Ekim ayları arasında kayıtlara geçen genel suç oranı yüzde 25 düştü. Siber suçlarda ise aynı dönemde geçen yıla göre yüzde 34.8 artış kaydedildi. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 13:41
SIRADAKİ HABER